Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Zaśmiecanie brzegów łowiska Odra II nr 616 w Olzie

Jeszcze sezon się nie skończył a już Koło nr 110 1 Maja Polskiego Związku Wędkarskiego tak jak co roku staneło przed problemem ochrony o czystość brzegów łowiska Odra II w Olzie.
Powód jest tylko jeden ze względu na jego atrakcyjność . Duża powierzchnia akwenu i lini brzegowej oraz sprzyjająca aura to największe atuty szczególnie w sezonie letnim przyciągają duże tłumy turystów.
W ostatnim czasie dość często otrzymujemy sygnały dotyczące złego stanu czystości brzegów i wód zarządzanych przez nasze koło .
Wiele pytań i pretensji kierowanych jest bezpośrednio do Zarządu Koła. Ci którym zależy na czystości czasem wręcz zarzucają nam opieszałość i brak konsekwencji w walce z zalegającymi stertami śmieci nad wodą ,wytykając nam zbyt małe nagłaśnianie problemu. Zaniepokojeni tymi informacjami postanowiliśmy udać się w dniu 28 lipca2008 roku nad wodę Odra II 616 od strony byłego ośrodka wypoczynkowego Anny, by przeprowadzić kontrolę pod kontem czystości.
Pierwsze wrażenie po przybyciu na miejsce nie było szokujące w miarę czysto, liczna wędkarska brać łowiąca rybki chętnie rozmawia z nami o skali problemu, mówiąc że często zastają zaśmiecone stanowisko. Śmieci jak śmieci tu leży puste opakowanie po zanęcie tam puszka otwarta kukurydzy. Ton śmieci nie widać niegdzie przydeptana paczka po papierosach, tu i ówdzie pet czy chusteczka. Po turystach wypoczywających na dzikiej plaży dzisiaj ani śladu. Wydawało by się że nic nas nie zaskoczy ani nie zdziwi jednak postanowiliśmy poszukać.

Poszliśmy wzdłuż brzegu wpatrując się w chaszcze i zarośla. Już po dotarciu na pierwsze wolne stanowisko wędkarskie, zamiast wędkarzy zastaliśmy rozbite namioty w sąsiedztwie wysokich tablic Urzędu Gminy informujących o zakazie kąpieli, zakazie śmiecenia. Myśleliśmy ze przynajmniej w tym miejscu powinno być czysto, jednak zdaliśmy sobie sprawę, że to tzw. 'pierwsze wrażenie z początku pozytywnie uspokajające zaczęło nabierać innego przyziemnego wymiaru.

Gdy zajarzyliśmy obok w kaszki w głąb wysokiej trawy niedaleko tych pięknych na czerwono wymalowanych tablic przywitały nas pełne reklamówki załadowane po brzegi śmieci, tak jakby czekały na właściciela przygotowane na zakończenie swojego żywotu na śmietniku ale to tylko na pozór w razie jakiejś kontroli. Idziemy dalej lecz trudno przejść smród niesamowity odór coś nam podpowiada trzeba się wycofać stosując techniki slalomu

Jest bardzo ciepło, leki wiaterek w namiocie wesoło istna sielanka, jak można koczować w pobliskim namiocie i wdychać woń fetoru. Kilka metrów dalej na miejscu pod ognisko z daleka widać wylegującą się kupę śmieci pod przewodnictwem śmierdzących pampersów, porozrzucane butelki i puszki po śledziach tacki widelce reklamówki zapewne to po zakąskach.. Kawałek dalej folia po kanapkach, opakowanie po grilu jakiś stary materac.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na wodzie pływająca pusta paczka po zanęcie pudełka po robakach dziesiątki sterczących korkiem do góry butelek po różnych napojach puszki po piwie pływający pampers przypominający statek pomysłowość utylizacji śmieci nie zna granic.

Oprócz niechlujnych wędkarzy problemem dla okolic Olzy są też plażowicze wygrzewający się na tutejszej dzikiej plaży, którzy szczególnie w słoneczne i ciepłe letnie dni pustoszą roślinność wyrąbując drzewa na ogniska i zaśmiecają tutejsze zalesienie. Dodatkowo brak toalet przyczynia się do zaminowania i zasmrodzenia krzaczków a w konsekwencji po deszczowych opadach zatruwania wody. Skoro niedaleko jest piękny Ośrodek wypoczynkowy solidnej Firmy Las-Pol przystosowany i wyposażony w lepsze standardy plażę z ratownikiem toalety z bieżącą wodą, kosze na śmieci oraz campingi i pole namiotowe. 

Niestety, z przykrością można powiedzieć widok wędkarza siedzącego wśród śmieci to już smutna codzienna rzeczywistość. Setki 'śladów' śmieci drobniejsze pozostawiane przez wędkarzy w towarzystwie z worami najróżniejszych odpadów przywleczonych przez przyjezdnych pseudo turystów... oto owoce dobrych brań i pięknych upałów.
Apelujemy zarówno do wędkarzy, jak i do pozostałych uczestników obcowania nad wodą o zachowanie umiaru i zadbanie o czyste środowisko. Szanujmy je dla siebie i dzieci, bo za parę lat z pięknej Olzy zrobi się bajoro.
Na koniec dodam, że co roku nasza młodzież zbieraja zapomniane po turystach dziesiątki worków śmieci
..... Sprzątając to całe bagno, co oni wtedy o tym myślą

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.